Skleroterapia kŕčových žíl

Skleroterapia kŕčových žíl

Informácie o skleroterapii kŕčových žíl

Ak ste sa rozhodli pre skleroterapiu, pozorne si prečítajte nasledujúce informácie.

Čo je skleroterapia?

Skleroterapia je rozšírená metóda liečby kŕčových žíl a teleangiektázií („metličiek“), pri ktorej sa do cievok aplikuje látka nazývaná sklerotizačný roztok.

Pomôže skleroterapia každému?

Väčšina pacientov po správne realizovanej skleroterapii je vyliečená, alebo je ich stav výrazne zlepšený. Nie je však zaručené, že skleroterapia bude účinná u každého. Asi u jedného z desiatich pacientov sú výsledky liečby horšie / “horšie“ znamená, že po šiestich sedeniach nezmizli úplne všetky cievky/. Vo veľmi zriedkavých prípadoch sa po skleroterapii môže pacientov nález zhoršiť.

 • Skloterapia

  pred zákrokom

 • Skloterapia

  po zákroku

Koľko sedení budem potrebovať?

Počet sedení potrebných na vyliečenie alebo výrazné zlepšenie nálezu je individuálne, závisí od rozsahu nálezu u konkrétneho pacienta. Môže byť potrebných jedno až šesť sedení, priemerne sú to tri až štyri. Jednotlivé cievky vyžadujú jeden až tri zákroky.

Aké sú vedľajšie účinky a komplikácie?

Najčastejšie vedľajšie účinky, ktoré sa vyskytujú pri skleroterapii sú tieto:

 1. Svrbenie. Závisí na druhu použitého sklerotizačného roztoku. Je možné, že budete cítiť mierne svrbenie v mieste liečby. Bežne trvá jednu až dve hodiny, ale môže trvať aj deň.
 2. Dočasná hyperpigmentácia (sfarbenie). Asi 10% pacientov si všimne sfarbenie kože- bledohnedé prúžky po liečbe. U takmer každého pacienta sú cievky ihneď po liečbe tmavšie. V zriedkavých prípadoch toto zafarbenie pretrváva 4-12 mesiacov.
 3. Drobná nekróza kože. Vyskytuje sa u menej ako 1% liečených. Vytvorí sa malý pľuzgierik, koža pod ním odumrie a vznikne malý defekt, ktorý sa pomaly hojí počas 1 až 2 mesiacov. Jazva po ňom je spravidla malá a sfarbená ako koža. Táto komplikácia vzniká následkom  nastrieknutia malej tepny a nedá sa predpovedať, ani sa jej nedá vedome vyhnúť.
 4. Alergická reakcia. Veľmi zriedkavo môžu mať pacienti alergickú reakciu na sklerotizačný roztok.
 5. Bolesť. Niektorí pacienti majú mierne až výrazné bolesti a vytvoria sa im modriny, obyčajne v mieste injekcie. Cievy môžu byť citlivé na dotyk a v ich priebehu sa môžu vyskytovať nepríjemné pocity. Bolesť je prechodná, trvá obyčajne 1 až 7 dní.
 6. Teleangiektatický „matting“. Tento výraz označuje tvorbu nových jemných cievok v oblasti s ošetrovanou žilou (najčastejšie v tesnom susedstve ošetrenej cievy sa objavia jemné červené cievky). Tento prechodný jav sa vyskytuje po 2 až 4 týždňoch liečby a obvykle ustupuje po 4-6 mesiacoch. Vyskytuje sa u 2-4 % všetkých liečených pacientov, u žien, ktoré užívajú estrogény (ženské pohlavné hormóny) sa vyskytujú častejšie- v 18%.
 7. Opuch členka. Vyskytuje sa pri ošetrovaní ciev v tejto oblasti. Ustúpi v priebehu niekoľkých dní.
 8. Flebotrombóza – zápal hlbokých žíl. Flebotrombóza je veľmi zriedkavá komplikácia, častejšie sa vyskytuje pri nesprávnej technike ošetrenia, asi u 1 z 1000 liečených pacientov, ak sa liečia kŕčové žily hrubšie ako 4 mm. Možnou komplikáciou zápalu je embólia do pľúc (krvná zrazenina môže upchať cievy v pľúcach) a posttromboflebitický syndróm, pri ktorom sa krvnou zrazeninou blokujú hlboké žily a dôsledkom je opuch dolnej končatiny.

Aký režim musím dodržiavať po liečbe?

Bezprostredne po ošetrení je potrebné chodiť, alternatívne je možné sedieť s vyvýšenou ošetrenou končatinou. Nie je vhodné stáť na mieste. Nie je vhodné  ani podávať extrémny fyzický výkon. Končatina bude zabandážovaná 48 hodín. Po tomto čase sa bandáž zloží, treba odstrániť náplaste s vypodložením a možno končatinu osprchovať vlažnou vodou, vhodné je pri tom sedieť (nie stáť). Potom treba končatinu osušiť a na zvyšok dňa natiahnuť na ňu kompresívnu pančuchu. Ak by v priebehu 48 hodín po sklerotizácii došlo k zosunutiu bandáže, je potrebné ju nanovo naložiť. Ak to nie ste schopná realizovať, môžete namiesto nej aplikovať pančuchu a ponechať ju aj na noc. Neodstraňujte ale vypodloženie, to je možné až po 48 hodinách. Následne je potrebné nosiť pančuchu počas celého dňa 6 týždňov (ak sa s lekárom nedohodnete inak). Bez pančuchy je vhodné len ležať alebo sedieť s vyvýšenou končatinou- v praxi to znamená, že pančuchu natiahnete na nohu pred tým, ako vstanete z postele a zložíte ju až keď sa pôjdete sprchovať (potom si ju natiahnete a zložíte ju až keď sa uložíte do postele). Od dôslednosti nosenia kompresie výrazne závisí efekt liečby.

 • Skloterapia

  pred zákrokom

 • Skloterapia

  po zákroku

Posted in: